DuPont v České republice
Bookmark and Share

„Inovace pro ty, kteří zachraňují životy“

Polská společnost Techplast vyvinula unikátní tlakové nádoby s použitím vlákna Kevlar® společnosti DuPont™.

Martin Jiroušek, Piotr Gill, Adam Saferna (Techplast), Dawid Saferna (Techplast), Adam Bartoszek.

Polská společnost Techplast ve spolupráci se společností  DuPont™ a s finanční podporou Evropské unie vyvinula kompozitní tlakové nádoby, dodávané na trh pod obchodním názvem SAFER®. Tyto nádoby jsou používány zejména hasiči, zdravotníky a v různých sportovních aktivitách, například při potápění, či paintballu. Díky společnosti DuPont™ a materiálu Kevlar® dosáhl Techplast snížení hmotnosti tlakových nádob o cca 65% a tím zařadil svůj produkt SAFER® mezi ideální řešení všude tam, kde je vyžadována snadná manipulace. Jako uznání tohoto úspěchu se DuPont™ rozhodl udělit společnosti Techplast ocenění „Kevlar® Innovation Award 2012“, jako jediné společnosti v Evropě v tomto roce.

„Jménem Techplastu bych chtěl poděkovat společnosti DuPont za tuto iniciativu,“ řekl Adam Saferna, majitel a ředitel společnosti Techplast. „Je to další potvrzení, že náš produkt je inovativním řešením. Jsme hrdí, že SAFER® pomůže chránit lidi lepším způsobem. Pevně věříme v potenciál kompozitních tlakových nádob, kde vlákno Kevlar® od společnosti  DuPont™ hraje významnou úlohu. Produkt SAFER® nyní uvádíme na evropský trh.“

Od prvního komerčního využití aramidového vlákna Kevlar® začátkem sedmdesátých let a jeho původního využití ve výztužích pneumatik se Kevlar® stal jednou z nejznámějších obchodních značek. Kevlar® je znám především pro svou schopnost ochrany osob v policejní a vojenské službě, ale také v leteckém průmyslu, vlakové dopravě nebo u vozidel Formule 1 a to hlavně z důvodu své vysoké pevnosti, respektive nízké hmotnosti. Aramidové vlákno Kevlar® je při stejné hmotnosti pětkrát pevnější, než ocel. Jako příklad použití můžeme uvést neprůstřelné vesty chránící vojenské jednotky na misi v Afgánistánu.

„Oddělení DuPont Protection Technologies v Polsku dosáhlo významného navýšení prodeje a to hlavně z důvodu inovativních aplikací pro produkty Kevlar®, Nomex® nebo Tyvek® u lokálních společností. Příkladem je společnost Techplast,“ řekl Adam Bartoszek, Development Leader pro DuPont™ Kevlar® a DuPont™ Nomex® v Polsku.