DuPont v České republice
Bookmark and Share

Projekt Supervlákna 2012 zná své vítěze

Hlavní ceny získaly bezpečnější dětské sedačky a ochranné oděvy pro výškové práce

1. října 2012, Praha – Studentská soutěž Supervlákna 2012 (www.supervlakna.cz), kterou organizovaly společnosti DuPont, KATZ Graduate School of Business a PwC Academy, zná své vítěze:
 
v kategorii týmů byly nejúspěšnější Zuzana Hrubešová a Katarína Dóczyová z Technické univerzity v Liberci za projekt ochranných oděvů z materiálů Kevlar pro výškové práce s integrovanými bezpečnostními postroji.
 
v kategorii jednotlivců zvítězil Josef Hlinka z Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě s projektem bezpečných dětských sedaček s využitím vláken Kevlar.
 
Zároveň byla udělena cena expertní poroty, kterou také získal Josef Hlinka za projekt dětských sedaček. Zuzana Hrubešová a Katarína Dóczyová získaly zvláštní ocenění za nejlepší projekt vypracovaný ženami. Cenu za nejlepší prezentaci svého projektu získal Radim Dejl.
 
Cílem soutěže bylo povzbuzení studentů v jejich inovativním myšlení a zároveň je i naučit komunikovat své nápady se zbytkem světa. Do soutěže se přihlásilo 39 studentů ze 7 českých univerzit, z nichž potom 4 týmy minulý čtvrtek prezentovaly své projekty před porotou.
 
„Naši účast v projektu odstartoval nápad propojit náš obor módního návrhářství s nejnovějšími technologiemi. Byla to pro nás výzva, ale jako tým jsme se výborně doplňovaly,“ uvádí za vítězný tým Zuzana Hrubešová. V rámci svého projektu se studentky věnovaly návrhu inovativních obleků pro pracovníky ve výškách, které v sobě kombinují ochranný oděv a horolezecké popruhy. „Hlavní myšlenkou našeho projektu bylo ochránit lidský život, protože to je to nejdůležitější. Většina projektů se odvíjí od dostupnosti finančních prostředků, ale nemělo by se zapomínat na nosnou myšlenku. Pro nás to byla ochrana lidského života,“ dodává druhá vítězka Katarína Doczyová.
 
„Soutěž mi přinesla spoustu nových zkušeností a musím říct, že ti, co se do ní nepřihlásili, udělali chybu, protože to opravdu stálo za to,“ zhodnotil projekt Supervlákna 2012 jeden z čerstvých vítězů Josef Hlinka. Ve své vítězné práci se věnoval dětským sedačkám, při jejichž konstrukci vyztužil vlákna na bázi technologie Kevlar. „Chtěl jsem zajistit především vyšší bezpečnost cestujících, protože některé sedačky, které jsou v současnosti na trhu, nejpřísnější kritéria nesplňují.“
„Všechny finálové projekty nás příjemně překvapily svým kvalitním zpracováním. Musím ocenit úsilí všech studentů, kteří se projektu účastnili. Věřím, že jim zkušenosti přijdou vhod, až se budou snažit prodat své nápady v reálném světě,“ říká Soňa Krausová, ředitelka společnosti DuPont v České republice, Maďarsku a Slovensku.
 
„Čeští studenti technických univerzit mají zpravidla skvělé znalosti ve svém oboru a dobré technické zázemí. Aby se dokázali prosadit v praxi, potřebují se naučit své nápady prodat. K tomu jim měly pomoci jak kurzy, které pro ně připravila PwC Academy v rámci projektu Supervlákna 2012, tak i samotná soutěž, kde ti nejúspěšnější musí prodat své nápady před náročnou porotou,“ říká Jonathan Appleton, ředitel PwC Academy.
 
„Kreativita znamená mít skvělé nápady. Inovace znamená zavádět skvělé nápady do praxe. Naším cílem bylo pomoci studentům naučit se, jak proměnit skvělé nápady v dobrý business – a pohled na výsledky v nás budí nadšení. Inovace je klíčová nejen pro osobní úspěch těchto studentů, ale také pro úspěšnou budoucnost této země,“ dodává Ivana Goossen, evropská ředitelka programu Executive MBA Worldwide na Katz Graduate School of Business.
 
Zakončení soutěže spolu s vyhlášením vítězů proběhlo v rámci slavnostního večera ve čtvrtek 27. září 2012 v budově PwC v Praze. Do finále postoupily celkem 4 projekty od studentů z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Technické univerzity v Liberci a Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

***

Projekt Supervlákna 2012 je studentská soutěž s cílem podpořit mladé talenty nejen technických oborů v České republice. Projekt je určen pro všechny studenty vysokých škol a organizují jej společnosti DuPont, KATZ a PwC Academy. Více informací včetně kompletních podmínek jsou k dispozici na adrese www.supervlakna.cz.
 
O pořadí finalistů rozhodla na základě prezentací účastníků porota složená z předních odborníků na aplikace materiálů Kevlar nebo Nomex a zástupců z řad podnikatelů, kteří mají bohaté zkušenosti s inovacemi v komerčním prostředí. V porotě zasedli Simone Arizzi, ředitel pro technologie a inovace pro region Evropa, Střední Východ, Afrika z evropské centrály společnosti DuPont, Soňa Krausová, ředitelka české pobočky DuPont, dále Richard Patton, který dlouhodobě působí jako profesor na University of Pittsburgh – KATZ Graduate School of Business a Jonathan Appleton, ředitel PwC Academy, která se zaměřuje na odborné vzdělávání a profesní rozvoj klientů i zaměstnanců PwC. Předsedou poroty byl známý populizátor vědy, Michael Londesborough, který působí na Akademii věd České republiky.
 
Tématem prvního ročníku projektu Supervlákna 2012 byla inovativní praktická aplikace materiálů Kevlar nebo Nomex. Kromě nových zkušeností, které v průběhu projektu sbírali všichni účastníci, si ti nejlepší rozdělili peněžní odměnu v celkové výši 100 000 korun. Výherce získal také možnost navštívit inovační centrum společnosti DuPont ve švýcarské Ženevě.

 

      

 

Pro více informací sledujte https://www.facebook.com/supervlakna

.

 

 

Tisková zpráva ke stažení